JUTA vyvinula tento systém ve spolupráci s firmou BMS Bojnanský, která se specializuje na výstavbu, rekonstrukce a opravy vysokotlakých dálkových potrubí a zařízení.
Co je vlastně „zátěžový vak“ a co je jeho účelem?
- jde o dvoukomorový vak vyrobený z tkaniny GEOJUTEX 60, konstrukčně uzpůsobený k zátěži až 3000 kg (s pětinásobným bezpečnostním jištěním)
- důvodem instalace zátěžových systémů je ochrana proti vzlínání spodní vody, která by mohla způsobit fatální poškození potrubí
Projekt vznikl na základě požadavku společnosti BMS, která získala zakázku na výstavbu plynovodu na Slovensku a Polsku v celkové délce 50 km, s rozpočtem 150 mil. €. Cílem bylo nahradit výrazně dražší betonové provedení zátěže flexibilním, lépe manipulovatelným systémem.
Díky sérii vzorování, testování a invencí byla dodaná zakázka 10 400 vaků. Zákazníkovi jsme také pomohli výrazně snížit náklady na realizaci stavby. Klíčovou součástí projektu byla úspěšná certifikace a ochrana výrobku proti plagiátorství užitným vzorem.
Velice si ceníme zpětnou vazbu po dokončení projektu:
"Vaky jsou používány bez jakýchkoliv připomínek a je vysoce hodnoceno jejich technické řešení, které bezezbytku splňuje požadavky, pro které byl flexibilní zátěžový vak zahrnut do projektové dokumentace na úkor betonových prefabrikátů pro jeho nesporné výhody, jako jsou dodání na místo určení v libovolném počtu bez použití těžké techniky, možnost plnění na požadovanou hmotnost vytěženou zeminou, jednoduchá manipulace a pokládka naplněných vaků. To vše činí z konceptu tohoto dvoukomorového zátěžového vaku ideální způsob ochrany potrubí proti deformacím vlivem spodních vod a to za bezkonkurenční cenu ve srovnání s betonovou verzí."